Margaretki

"Powiedzcie moim drogim kapłanom,
moim drogim synom,
że muszą mocniej wierzyć!
Muszą chronić wiarę Kościoła!"

"Powiedzcie moim drogim kapłanom,
aby modlili się na różańcu!
Aby każdego dnia modlili się na różańcu!"

Maryja Królowa Pokoju
w objawieniu o. Jozo Zovko

Istotą Apostolatu MARGARETKA jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Matka Boża bardzo pragnie, aby wszyscy wierni gorąco kochali i wspierali swych kapłanów. Bez wiernych i roztropnych kapłanów Kościół nie wie dokąd iść, brakuje mu nadprzyrodzonych źródeł uświęcenia (słowa Bożego, Eucharystii, odpuszczenia grzechów, uzdrowienia, wyzwolenia spod władzy szatana), a wierni są jak latorośle oddzielone od winnego krzewu. Dlatego Matka Boża pragnie, aby każdy kapłan ponownie znalazł właściwe mu miejsce w twoim sercu, w twojej modlitwie, w twojej rodzinie, i uzyskał potrzebną mu duchową ochronę i materialne wsparcie.

Nazwa pochodzi od imienia Margaret O'Donnell z Kanady, która w wieku 13 lat (1951 r.), zaraziła się choroba Heine-Medina. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu, jednak po 3 miesiącach leczenia wróciła do domu całkowicie sparaliżowana, mogąc poruszać jedynie głową. Margaret potraktowała swoją dolę jako swoiste powołanie, tak jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne. Swój ból i cierpienie poświęciła Bogu wraz z modlitwami za parafię, proboszcza, Kapłanów i we wszystkich intencjach, które Jej powierzano. Margaret zmarła w Wielki Piątek, w wieku 40 lat, po 27 latach życia w bezruchu, cierpienia i modlitwy.

Symbolem Apostolatu MARGARETKA stał się ten mały biały kwiatek, który oznacza poświęcenie, prostotę i jedność. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie wieczystej modlitwy, każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana.

Grupę osób modlących się margaretkę mogą tworzyć rodziny, lecz może to być 7 pojedynczych osób. Ważne jest to, aby w każdy dzień tygodnia ktoś się modlił.

W centrum kwiatu o siedmiu płatkach (symbolizujących siedem dni tygodnia) wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy. Każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia modli się za konkretnego kapłana. W naszej parafii 3 grupy Apostolatu Margaretka modli się za kapłanów.
  • Jeśli ktoś umiera wcześniej niż kapłan to istnieje możliwość zastąpienia tej osoby inną. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to osoba składająca przyrzeczenie zabiera ze sobą obowiązek modlitwy wstawienniczej także po śmierci (w niebie lub w czyśćcu - na zasadzie świętych obcowania).
  • Gdyby kapłan umarł wcześniej, to nie przestajemy się za niego modlić. Wierzymy, że Bóg w swym miłosierdziu wykorzysta każdą modlitwę zanoszoną za kapłanów i pozwoli uczestniczyć w wymianie duchowych dóbr pomiędzy modlącym się a jego kapłanem.