Galeria
Kontakt
Najświętszej Maryi Panny
Słucz 57
19-213 Radziłów
Tel. 86 273 61 93
Email: slucz@diecezja.lomza.pl
Statystyki
0211 2012Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
Ksiądz Józef Skomoroszko, urodził się 17 marca 1895 r. we wsi Pokonany, pow. Grodno. Syn Michała i Marii z d. Kaszubowicz. 30 listopada 1919 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Jałbrzykowskiego.Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Seminarium Duchownego w Sejnach. Tu jego profesorem był ks. Romuald Jałbrzykowski, późniejszy biskup łomżyński. Wkrótce wybuchła l wojna światowa. Przesuwające się fronty rozproszyły kleryków, ale większość znalazła się na terenie archidiecezji mohylewskiej w Akademii Duchownej w Petersburgu. Tu znowu jednym z jego profesorów był ks. Czesław Falkowski, również późniejszy biskup łomżyński. W Petersburgu przeżył czas rewolucji bolszewickiej. Żartobliwie wspominał, że miał w niej swój udział. Pewnego dnia, gdy zmierzał na wykłady, bolszewicy budowali barykadę i wszystkich do jej budowy zaciągali. Przewracał tramwaj na barykadę. Tam też zetknął się z ks. Zygmuntem Lozińskim, profesorem nauk biblijnych, późniejszym biskupem pińskim, kandydatem na ołtarze. Był pełen podziwu dla tego człowieka. Imponowała mu jego inteligencja, oczytanie, erudycja, znajomość języków, kultura, skromność, a jednocześnie wierność zasadom moralnym i wysokie wymagania stawiane kandydatom do kapłaństwa. Na wakacje wyjeżdżał na tereny WielkiegoKsięstwa Litewskiego do różnych parafii i pomagał w katechizacji dzieci do l Komunii Świętej.
W 1918 r. Akademia została rozwiązana. Ks. Romuald Jałbrzykowski został biskupem pomocniczym sejneńskim i administratorem apostolskim jej polskiej części, i obrał Łomżę na swoją siedzibę. Tu od razu zorganizował seminarium, do którego wrócił alumn Józef Skomoroszko. 30 listopada 1919 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Jałbrzykowskiego.
Pierwsze lata pracy to prefektura w szkołach podstawowych w Sokołach i w Łomży. Był zapalonym nauczycielem do tego stopnia, że po trzech latach wyjechał na Wołyń, by tam podjąć pracę nauczyciela. Wiatach 1924-1926 pracował w inspektoracie szkolnym. Powrócił jednak do diecezji i w 1926 r. został wikariuszem w Puchałach; potem w Wąsoszu i Czyżewie. Zyskał uznanie u dzieci i rodziców.
Ks. J. Skomoroszko był dyspozycyjny wobec władzy diecezjalnej. 1 kwietnia 1930 r. został proboszczem w Chlebiotkach. Była to nowa parafia, która wymagała ogromnego wysiłku. Oddał się jej szczerym sercem. Po dwóch latach przyjął propozycję probostwa w parafii Słucz. Objął ją 1 lipca 1932 r. Dziekan wąsowski. ks. Piotr Krysiak opiniując jego kandydaturę na probostwo w Grabowie napisał: „Ksiądz J. Skomoroszko za jeden rok swego urzędowania w Słuczu wykazał nieprzeciętne zdolności duszpasterskie i administracyjne, doprowadzając do wzorowego porządku zaniedbaną placówkę, a co najważniejsze, jest on wybitnym znawcą spraw szkolnych, które na terenie Grabowa wiele pozostawiają do życzenia". 1 kwietnia 1939 r. został proboszczem parafii Janówka w dekanacie augustowskim. Tu duszpasterzował przez 12 lat,
Prowadził życie bardzo skromne, jednocześnie był bardzo gościnny. Zmarł 27 czerwca 1962 roku na zawał. Pogrzeb odbył się z udziałem biskupa łomżyńskiego przy licznym udziale księży i olbrzymiej rzeszy wiernych. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Grajewie. •
Ks. Ludwik Brzostowski